Άγιος Μαρτίνος
   Στις 11 Νοεμβρίου τιμάται ο Άγιος Μαρτίνος (Sankt Martin προστάτης των φτωχών, των ζητιάνων και των ταξιδιωτών) στη Γερμανία, Αυστρία και Ουγγαρία για την ανιδιοτελή προσφορά του στον συνάνθρωπο: να μοιράζεσαι απλόχερα και να προσφέρεις, χωρίς να περιμένεις αντάλλαγμα.
   Με αφορμή αυτό το έθιμο, οι μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ΄ τάξης του Σχολείου μας με τη βοήθεια της δασκάλας των Γερμανικών, κυρίας Ανδρομάχης Κουτσώνα, έφτιαξαν αυτοσχέδια φαναράκια – Laternen, τα οποία συμβολίζουν το φως και την ελπίδα που φέρνει η προσφορά στην ζωή των ανθρώπων που έχουν ανάγκη. Ακόμη μιλούν για το φως, που λάμπει στον ουρανό από το φεγγάρι και τα αστέρια, το οποίο συμπληρώνεται στη γη από τα φαναράκια των παιδιών.
    Τα παιδιά αφού κατασκεύασαν αυτοσχέδια φαναράκια, πέρασαν από όλες τις τάξεις του Σχολείου μας, το γραφείο του Συλλόγου Διδασκόντων και του Διευθυντή, εξήγησαν το έθιμο στους μικρούς και μεγάλους μαθητές και τραγούδησαν ένα σύντομο τραγούδι με τίτλο “φαναράκι, φαναράκι” – “Laterne, Laterne”
   Ευχαριστούμε πάρα πολύ τη συνάδελφο των Γερμανικών κα Ανδρομάχη για την υπέροχη και ευφάνταστη ιδέα της, καθώς και τα παιδιά της ΣΤ΄ τάξης για τη συμμετοχή τους και τις γλυκές τους φωνές!!! ΜΠΡΒΟ ΣΑΣ!!!
    Υ.Γ. Ακούστε και το τραγούδι των παιδιών!! (Δε θέλουμε να το παινευτούμε, αλλά το σχολείο μας έχει υπέροχες φωνούλες!!!)

By manager