Εσωτερικός Κανονισμός Λειτουργίας

depositphotos

ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΤΑΡΑΓΚΑΣ

Ο Εσωτερικός Κανονισμός Λειτουργίας του Σχολείου (άρθρο 37, Ν.4692/2020) συντάχθηκε ύστερα από την εισήγηση του Διευθυντή του Σχολείου μας, με την συμμετοχή των μελών του Συλλόγου Διδασκόντων, των εκπροσώπων του Συλλόγου  Γονέων και Κηδεμόνων και του εκπροσώπου του Δήμου Σοφάδων.

Έχει εγκριθεί από τον:

α. από τον Σ.Ε. , αυτόν που έχει την παιδαγωγική ευθύνη του σχολείου και

β. τον Δ/ντή Εκπ/σης Π.Ε Καρδίτσας

Βασικοί στόχοι του Κανονισμού είναι οι μαθητές/μαθήτριες να διαμορφώσουν την προσωπικότητά τους, να διαπαιδαγωγηθούν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο και να αποκτήσουν δεξιότητες οι οποίες έχουν βασικό και κυρίαρχο ρόλο στη μαθησιακή διαδικασία και ταυτόχρονα αποτελούν δεξιότητες ζωής, όπως η δημιουργικότητα, ο αυτοέλεγχος, η συναίσθηση της ευθύνης, η συνεργασία, η ενσυναίσθηση, ο αμοιβαίος σεβασμός, η αλληλοκατανόηση, η αποδοχή της διαφορετικότητας, ο σεβασμός όλων σε κοινούς συμφωνημένους κανόνες, η περιβαλλοντική συνείδηση, η προστασία της υγείας, καθώς και η εδραίωση της ισότητας, της αλληλεγγύης και της δημοκρατίας.

Κυρίαρχο μέλημα του σχολείου πρέπει να είναι η τόνωση του αισθήματος της συμμετοχής, της δέσμευσης και της τήρησης στους κανόνες λειτουργίας του σχολείου.

Η συνεργασία των γονέων και των κηδεμόνων στον τομέα της εφαρμογής του σχολικού κανονισμού, είναι απαραίτητη για την επιτυχία της αποστολής του έργου του σχολείου.

Ο παρών Συνοπτικός Κανονισμός, αναφέρεται σε εσωτερικό κανονισμό και οδηγίες του σχολείου μας και σε καμιά περίπτωση δεν συμπληρώνει ή υποκαθιστά τους περί Λειτουργίας των Δημοσίων Σχολείων Δημοτικής Εκπαίδευσης κανονισμούς, οι οποίοι αποτελούν το πλήρες επίσημο νομοθετημένο κείμενο.

H διεύθυνση του Σχολείου, ο Σύλλογος διδασκόντων, οι εκπρόσωποι των Γονέων και Κηδεμόνων και ο εκπρόσωπος του Δήμου Σοφάδων, οι οποίοι συμμετείχαν στη συζήτηση και τη σύνταξη του Εσωτερικού Κανονισμού Λειτουργίας του Δημοτικού Σχολείου Ματαράγκας, θεωρούν πως το παρόν έγγραφο θα αποτελέσει ένα σημαντικό εργαλείο, που θα βοηθήσει όλους μας στην καλύτερη λειτουργία της σχολικής μας μονάδας και στη βελτίωση της ανάπτυξης των παιδιών μας.

Ο Εσωτερικός Κανονισμός Λειτουργίας με την έναρξη του σχολικού έτους κοινοποιείται σε όλους του γονείς/κηδεμόνες και αναρτάται με την έναρξη του σχολικού έτους στον ιστότοπο του Σχολείου. Μια συνοπτική μορφή του διανέμεται και συζητείται διεξοδικά με όλους τους/τις μαθητές/μαθήτριες του Σχολείου.

Η ακριβής τήρησή του αποτελεί ευθύνη και υποχρέωση όλων των μελών της σχολικής μας κοινότητας: της διεύθυνσης του Σχολείου, των εκπαιδευτικών και του βοηθητικού προσωπικού, των μαθητών, των γονέων και κηδεμόνων.

Ο Κανονισμός επικαιροποιείται σε τακτά χρονικά διαστήματα, μέσω της προβλεπόμενης από τον νόμο συμμετοχικής διαδικασίας όλων των μελών της σχολικής κοινότητας, έτσι ώστε να συμπεριλαμβάνει νέες νομοθετικές ρυθμίσεις, να ανταποκρίνεται στις αλλαγές των συνθηκών λειτουργίας του Σχολείου και τις, κατά καιρούς, αποφάσεις των αρμόδιων συλλογικών οργάνων του.

Μπορείτε να κατεβάσετε το Κανονισμό του Σχολείου μας από ΕΔΩ.