Τμήμα Ένταξης

αρχείο λήψης 7

Τι είναι το Τμήμα Ένταξης;

Το Τμήμα Ένταξης είναι μια υποστηρικτική δομή Ειδικής Αγωγής που λειτουργεί ως ξεχωριστό τμήμα μέσα στο σχολείο. Δέχεται παιδιά από όλες τις τάξεις και σκοπός της λειτουργίας του είναι η πλήρης ένταξη των μαθητών στο σχολικό περιβάλλον μέσω ειδικών εκπαιδευτικών παρεμβάσεων και προγραμμάτων.

Ποιοι μαθητές μπορούν να υποστηριχθούν από το Τμήμα Ένταξης;

Στο Τμήμα Ένταξης μπορούν να συμμετέχουν μαθητές με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες που:

α) έχουν γνωμάτευση από διαγνωστικό φορέα (π.χ. ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ., Ιατροπαιδαγωγικά Κέντρα)

β) δεν έχουν γνωμάτευση από διαγνωστικό φορέα, με απόφαση του συλλόγου διδασκόντων ύστερα από:

1. εισήγηση της Ε.Δ.Υ εφόσον η υποστήριξη αυτή συμπεριλαμβάνεται στο σχεδιασμό του βραχυχρόνιου προγράμματος παρέμβασης
  2. σχετικό αίτημα των γονέων/κηδεμόνων
  3. σύμφωνη γνώμη του Συντονιστή Ειδικής Αγωγής και Ενταξιακής Εκπαίδευσης

Και στις δύο περιπτώσεις, για να φοιτήσει ο μαθητής στο Τμήμα Ένταξης του σχολείου του απαιτείται η ενυπόγραφη υπεύθυνη δήλωση του γονέα.

Πώς λειτουργεί;

Οι μαθητές που φοιτούν στο Τμήμα Ένταξης εργάζονται πάνω στις εντοπισμένες δυσκολίες τους (γραφή, ανάγνωση, μαθηματική κατανόηση κ.ά.). Η διδασκαλία πραγματοποιείται στο τμήμα είτε σε ολιγομελείς ομάδες μαθητών του ίδιου επιπέδου, είτε μεταξύ εκπαιδευτικού και μαθητή με το σύστημα «ένας προς έναν».

Συνήθως η πορεία του εκπαιδευτικού έργου έχει την εξής μορφή:

• Άτυπες αξιολογήσεις των γνώσεων των μαθητών βάση επιλεγμένου υλικού (τεστ αξιολόγησης)
  • Καθορισμός εκπαιδευτικών στόχων
  • Διδασκαλία των γνωστικών αντικειμένων
  • Συνεχείς έλεγχοι και αξιολογήσεις κατανόησης των γνώσεων
  • Σύνδεσή τους με πρακτικές εφαρμογές
  • Επαναξιολογήσεις της μάθησης.

Επίσης ο εκπαιδευτικός του Τμήματος Ένταξης δύναται να υποστηρίζει τους μαθητές εντός του περιβάλλοντος της τάξης τους σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς των τάξεων, με στόχο τη διαφοροποίηση των δραστηριοτήτων και των διδακτικών πρακτικών, καθώς και την κατάλληλη προσαρμογή του εκπαιδευτικού υλικού και του εκπαιδευτικού περιβάλλοντος.

Εκπαιδευτικός του Τμήματος Ένταξης (Τ.Ε.) του σχολείου μας τη φετινή  σχολική χρονιά είναι η κ. Χριστίνα Καραμέτου ΠΕ71.